Home

Mt Sleza
Silesian Sleza Mountain

Góra Ślęża
Śląska Góra Ślęża


Grupa Ślęży - fragment starej mapy  i mapa turystyczna

Źródło Anna Dzika Przyroda Góra Ślęża  Śląsk Polski

Ślęża, Maryjna Góra Pokoju; Sleza, The Marian Mountain of Peace; Sleza, La Montagna Mariana della Pace; Sleza, Mariánská Hora Míru; Sleza, Die Marian Berg des Friedens; Слезa, Марийная Гора Мира

Stations of the Cross; Droga Krzyżowa;   Křížová cesta; Kreuzweg;
Przełęcz Tąpadła
Szczyt Ślęży

Rzymskokatolicki kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Ślęży

Sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach

Sobótka i okolice

Dobieranie do pary dwóch połówek jabłka. Pairing two halves of an apple

Marsz dziewic
na Górę Ślężę

March of Virgins up to the Mount Sleza;
Pochod paniců a panen na Horu Slezu;
Marsch der Jungfrauen zum den Berg Sleza

Śląsk Polski, piękno, które kochamy. Polish Silesia, the beauty we love. Polské Slezsko, krása, kterou milujeme. Polnisch Schlesien, die Schönheit, die wir lieben.

Wroclaw, Poland, European Capital of Culture 2016, Home
Oh! Wroclaw, Poland, European Capital of Culture 2016, what a wonderful city you are!
Autumnal Rhapsody of Wroclaw, Poland
Brumal Rhapsody of Wroclaw, Poland
Vernal Rhapsody of Wroclaw, Poland
Estival Rhapsody of Wroclaw, Poland
Serotinal Rhapsody of Wroclaw, Poland

SALVATION & INSPIRATION
Catholic Culture: Inspiration for Salvation


Dziewiczy Wrocław

Virginal Wroclaw, Poland

The art of virginal charm - an irrepressible and an irresistible grace of virginity

FOTO WROCŁAW WROCLAW, POLAND

FINE ART PHOTOGRAPHY BY ZBIGNIEW HALAT 

Idź do
str.: 4  str.: 6
gora-sleza-mountain.com

MARSZ DZIEWIC NA GÓRĘ ŚLĘŻĘ
Strona: 5, idź do strony
1
, 2, 3, 4 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

dr Zbigniew Hałat, fotografia artystyczna
Felietony w Radio Maryja ilustrowane od roku 2005
2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016


Felieton w Radio Maryja, 6. grudnia 2013

Szczęść Boże!

W dniu Świętego Mikołaja dajemy prezenty. Rodzice dzieciom, dziadkowie wnukom czynią to wręcz odruchowo, ukradkiem podrzucając podarunki, choć nie znając źródeł tradycji. Dziadek Mróz i Santa ukradli tożsamość biskupowi Mikołajowi z Miry, odebrali chrześcijaństwu siłę perswazji opartej o wzorzec osobowy jednego z najbardziej popularnych świętych w skali globalnej. Katolicy i prawosławni powinni sławić dzieło Świętego Mikołaja, aby tchnienie obu płuc chrześcijaństwa przywróciło radość i nadzieję całemu swiatu. Również milionom Europejczyków wyeksploatowanych do gołej skóry bezwzględnie i na wiele przyszlych pokoleń.


Gentile da Fabriano: Il polittico Quaratesi della chiesa di S. Nicolò sopr'Arno a Firenze, Storie di S. Nicola di Bari, 1425, San Nicola dona tre palle d'oro alle fanciulle povere. Pinacoteca Vaticana, Città del Vaticano. Gentile da Fabriano: Poliptych Quaratesi z kościoła Św. Mikołaja nad rzeką Arno we Florencji, Historie św. Mikołąja z Bari, 1425, Święty Mikołaj daje trzy kule złota ubogim dziewicom. Pinakoteka, Muzea Watykańskie.
Gentile da Fabriano: Il polittico Quaratesi della chiesa di S. Nicolò sopr'Arno a Firenze, Storie di S. Nicola di Bari, 1425, San Nicola dona tre palle d'oro alle fanciulle povere. Pinacoteca Vaticana, Città del Vaticano.

Gentile da Fabriano:  Poliptych Quaratesi z kościoła Św. Mikołaja  nad rzeką Arno we Florencji, Historie św. Mikołąja z Bari, 1425, Święty Mikołaj daje trzy kule złota ubogim dziewicom. Pinakoteka, Muzea Watykańskie.

W czasach zamętu religijnego w XVI wieku włoski artysta Gentile da Fabriano, namalował jak „Święty Mikołaj daje trzy kule złota ubogim dziewicom”. Dr Adam English z Centrum Św. Mikołaja w stanie Michigan, uznał tak zobrazowaną legendę za opartą o fakt historyczny, będący w istocie przepustką do sławy świętego. Oto w ubogiej rodzinie żyły trzy córki, którym z braku pieniędzy na posag groziła sprzedaż w niewolę albo jeszcze gorszy los utrzymywania się z prostytucji. W podobnej sytuacji było tak wiele młodych kobiet, że nie martwiło to władz Kościoła. Ale biskup Mikołaj po przestudiowaniu Biblii doszedł do wniosku, że powinien być opiekunem ubogich dziewcząt, gdyż chrześcijaństwo wymaga takiego przejawu współczucia. Jak pisze dr English, Mikołaj zainspirował cały chrześcijański świat przykładem jak zgodnie z wiarą rozwiązywać ten szczególny problem: włożył do sakiewki trochę złota i nocą przez otwarte okno anonimowo wrzucił ubogim podarunek. Kiedy rano rodzina znalazła tak cudowny prezent, chwaleniu Boga i łzom radości nie było końca. Po kolei otrzymała posag każda panna dojrzała do zamążpójścia. Ta historia rozpaliła ludzką wyobraźnię i uczyniła św. Mikołaja dawcą prezentów, patronem młodych dziewic, nowopoślubionych małżonków i każdego, kto strasznie cierpi. Kiedy pochylasz się nad ostatnią kromką chleba, popatrz w okno, może pojawi się w nim św. Mikołaj i cię uratuje. Pomaga on najmniejszym z maluczkich, którzy znikąd nie mogą oczekiwać pomocy – powiedział dr Adam English.

Miło jest wiedzieć, jak piękna współczesna myśl chrześcijańska odkrywa przed światem prawdziwe źródła globalnej kultury masowej zawłaszczonej przez komercję. Źródła te zawsze wypłyną spod zwałów błota nienawiści, o ile będą chrześcijańskie nie z nazwy a z czynu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla św. Mikołaja ludźmi najsłabszymi były dziewice z powodu biedy zagrożone niewolnictwem i prostytucją. Wszelkie skojarzenia z XXI wiekiem są całkowicie usprawiedliwione i niepodważalnie udokumentowane. Tyle, że w IV wieku po narodzeniu Chrystusa, właściciele niewolników troszczyli się o dobrostan swojej własności, a korzystanie z nierządu było odpłatne. Dzisiaj o ludzi, zwłaszcza młodych, doprowadzonych do stanu totalnego zniewolenia i tzw. sponsoringu, czyli skrywanej prostytucji za grosze, nie tylko nikt nie dba, kiedy jest już za późno, lecz także mało kto potrafi trwardo postawić sprawę zapobiegania nieszczęściom i zainwestować, jak św. Mikołaj, w skuteczne ratowanie najsłabszych przed upadkiem.

Niekoniecznie trzeba rozdawać złoto w sensie dosłownym. Liczne zakony żeńskie i męskie od wieków wręcz specjalizują się w rozdawaniu kul złota w formie kształtowania wśród najbardziej potrzebujących umiejętności wyjścia z nędzy obronną ręką. Czynią to m.in. pod hasłem „Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas”, jak Joanna Ewa Hałat - wielebna matka Józefa Hałacińska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, opartego na regule III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Papież Franciszek i matka generalna Pasjonistek Anita Popielewska złączeni uściskiem dłoni na fotografii z 2. czerwca b.r., to potwierdzenie aktualności misji matki założycielki.

Z kolei przypomniana przez księdza dra Krzysztofa Czaplę, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego oo. Pallotynów w Zakopanem, potrzeba wynagrodzenia Matce Bożej zniewag, w tym związanych z brakiem szacunku dla dziewictwa i świadomości, czym jest ofiara dziewictwa, to wręcz łomotanie do sumień toczonych rakiem relatywizmu.' Wynagradzajmy za znieważanie Matki Bożej. Z ks. dr. Krzysztofem Czaplą, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem, rozmawia Beata Falkowska', "Nasz Dziennik", 4. grudnia, 2013

Ojcowie pallotyni, tak samo jak świętej pamięci ks. Mirosław Drozdek, dają innym przykład mężnego stawiania na ostrzu noża problemów zasadniczych, a mimo tego lękliwie omijanych szerokim łukiem. Często ze strachu przed utratą wiernych. Nic bardziej błędnego. Już w felietonie z 13. listopada 2009 podzieliłem się ze słuchaczami Radia Maryja przekonaniem lekarza epidemiologa, że „młodzi ludzie coraz wyżej cenią zachowanie i ofiarowanie przyszłemu małżonkowi lub przyszłej małżonce nieodnawialnej wartości jaką jest dziewictwo”. 

Argumentów jest bez liku, od religijnych, oferujących wspólny mianownik dla dialogu wyznawców religii abrahamowych, po praktycznie przydatne w realiach konkurencji o lepsze życie, także nieobojętne na przyrodzone człowiekowi dążenie do przyjemności, czyli hedonetropizm. Niech prezentem na dzień Św. Mikołaja 2013, stanie się zapowiedź wydarzenia, które - jak Bog pozwoli - odbędzie się u progu wakacji letnich, po zakończeniu bieżącego roku szkolnego, pod nazwą: „MARSZ DZIEWIC NA GÓRĘ ŚLĘŻĘ”.

Z Panem Bogiem

dr Zbigniew Hałat